Nobel ödüllü Prof. Dr. Sancar: Politika ile uğraşmayın, ilim yapın ve çok çalışın
kategori : bilim

eklenme : 12 Haziran 2017 | 20:10

son güncelleme : 12 Haziran 2017 | 20:14


Nobel ödüllü Prof. Dr. Sancar, "Politika ile uğraşmayın, ilim yapın ve çok çalışın. Biz temel bilim yapmalıyız, teknoloji değil. İcat yapmamız lazım." dedi.


Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, Türk gençlerinin temel bilimle uğraşması ve icatlar yapması gerektiğini belirtti.


Sancar, Azerbaycan Eğitim Bakanlığının davetiyle geldiği Bakü'de, Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesinde (UNEC) düzenlenen "Aziz Sancar-Bir Bilim Fedaisinin Hayat Hikayesi" konferansında konuştu.


Nobel aldıktan sonra yaşadıklarını anlatan Sancar, kendisine Türkiye'den, Azerbaycan'dan ve tüm Türk dünyasından tahmininden fazla ilgi gösterildiğini söyledi.


"Bütün Türk dünyasını temsil ediyorum"


Sancar, "Oraya çıktım, ders vereceğim, sadece kendimi değil, Türkiye'yi değil, bütün Türk dünyasını temsil ediyorum. Çok iyi hazırlandım ve güzel bir ders verdim. Dersin ortasında, Türk dünyasına olan borcumu ödediğimi anladım." diye konuştu.


Genç nesillere tavsiyelerde bulunan Sancar, "Politika ile uğraşmayın, ilim yapın ve çok çalışın. Biz temel bilim yapmalıyız, teknoloji değil. İcat yapmamız lazım." dedi.


Edebiyata da ilgisi olduğunu anlatan Sancar, "Yunus Emre'nin benim üzerimde çok büyük etkisi olmuştur. Türk edebiyatını iyi öğrendim. Türk dünyası benim varlığımın çok büyük parçası. Türklerin Viyana bozgunundan hala ızdırap çekiyorum. Türk dünyası benim için ilham kaynağı, güç kaynağı olmuştur." ifadelerini kullandı.


Sancar'a fahri doktora unvanı


UNEC Rektörü Prof. Dr. Adalet Muradov, UNEC'de gelecek eğitim öğretim yılından itibaren en iyi araştırmacıya verilmek üzere "Aziz Sancar Ödülü" tahsis ettiklerini ve üniversitede kurulacak gıda mühendisliği laboratuvarına Aziz Sancar'ın ismini vereceklerini bildirdi.


Muradov ayrıca Türk dünyasının gururu Sancar'a, UNEC Bilim Kurulu kararıyla fahri doktora unvanı verdiklerini kaydetti. Sancar, katılımcılar tarafından ayakta alkışlandı.


Kaynak : http://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/nobel-odullu-prof-dr-sancar-politika-ile-ugrasmayin-ilim-yapin-ve-cok-calisin/839952

WhatsApp’ta Paylaş Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş


Aziz Sancar ile ilgili haberler


Tiryakiler günde ortalama 17 sigara içiyor


Kafa dumanlı olunca haliyle hacklenmek daha kolay oluyor


Bize gurur üstüne gurur yaşatan insan; şimdide sigaranın DNA'ya verdiği zararın haritasını çıkardı

Homer olsaydın nasıl tepki verirdin0

0

0

0

0

0

0

0
Yorum yapın


Artık Facebook ile çevredeki ücretsiz Wi-Fi'ler bulunabilecek

WhatsApp kurumsal hizmetlerde ücret alacak

Hackerlar 6 milyon istedi, HBO ise 250 bin teklif etti

Root'lu cihazlarda Netflix uygulaması çalışmayacak

Bu fragman sizi heyecanlandırdı mı? Eyyy spiderman sevenler

13. Doctor ile tanışmak için 10 günümüz kaldı

Matrix'ten sonra belini doğrultamadı

Cingöz recai'den fragman, Fatih dizisinden de afiş geldi

Sıfırı bulduk ama başımıza bela mı oldu ?

HBO hacklendi, Game of Thrones'un senaryosu sızdırıldı