1977'de ölen Elvis Presley, geçen yıl 27 milyon dolar kazandı
kategori : sanat

eklenme : 17 Ağustos 2017 | 19:25

son güncelleme : 17 Ağustos 2017 | 20:06


40 yıl önce hayatını kaybeden Elvis Presley ölümünün ardından da kazanmaya devam etti 2016 yılında 1 Milyon albümü satarak 27 milyon dolar kazandı


BBC kaynaklı bir habere göre, aslında Presley kariyerinin son zamanlarında pek parlak dönemler yaşamıyordu. 42 yaşında kalp krizi geçirerek ölen şarkıcının ölümünden sonra albüm satışlarında patlama yaşandı ve çok büyük bir hayran kitlesinin de kendisi öldükten sonra ona hayran olduğunu söylemek mümkün.


Bu durum hayatını kaybeden pek çok ünlü için geçerli. Böyle durumlarda ünlü isimlerin hatıra ürünleri de piyasaya sürülüp yoğun ilgi görebiliyor.


Elvis, Forbes'un 'hala kazanan hayatını kaybetmiş ünlüler listesine' göre, 2016 yılında 27 milyon dolar kazandı ve bir milyon albüm sattı.


Elvis Presley

Elvis Presley sandviçi


Yakınlarının belirttiklerine göre kalp krizi sonucu hayatını kaybeden yıldızın, sağlıksız yemeklere karşı bir düşkünlüğü vardı. En sevdiği sandviçin, domuz pastırması, kızarmış dondurma ve reçelin kızarmış ekmek arasına konulmasıyla yapılan bir sandviç olduğu biliniyor.


Elvis öldüğünde 13 yaşında olduğunu söyleyen Henrik Knudsen 'O zamanlar büyük bir hayranı değildim. Ama onun ölümünün büyük bir olay olduğunu farketmiştim' diyor.


Knudsen, Presley'in 'Graceland' isimli evinin bir benzerini yapıyor ve buraya gelen ziyaretçilere 11 bin adet 'Elvis Sandviçi' satıyor. Ancak Knudsen hakkında 'Graceland' ismi ve telif hakları dolayısıyla dava açılıyor ve 'Graceland' in bir kopyası olan evin ismi 'Memphis Mansions' olarak değiştiriliyor.


71 yaşındaki hayranı:dinlediğim her şeyden farklıydı ve ben o an hayranı oldum


Presley'in bir diğer hayranı olan Sid Shaw'ın 'Elvisly Yours' isimli bir sitesi var ve bu site üzerinden pek çok ülkeye ünlü şarkıcının hatıra ürünlerini satıyor.

Sid şunları söylüyor 'Onu ilk olarak Radio Luxembourg'ta dinledim. Elvis çıktı ve o zamana kadar dinlediğim her şeyden farklıydı ve ben o an hayranı oldum.'


Sid, 1977 yılında Elvis'in büstlerini yapmaya başlıyor ve bir yıl sonra da bir hayran kulübü kuruyor.


'O günlerde Elvis Presley bir marka değildi ben de 'Elvis' isminin hakları için başvurdum ama çok genel olduğu için reddedildi. Ben de sıradaki en iyi seçenek olan 'Elvisly Yours'u aldım.'


Sid, hukuki bir sıkıntı yaşamamak için İngiltere'de 38 tane daha marka aldığını söylüyor.


Adı Jamaika ile anılan efsane: Bob Marley


Bob Marley

Reggae müziği yıldızı Marley'in, Presley'den daha fazla ve fanatik bir hayran kitlesi olduğu biliniyor. Jameica'nın turizm müdürü, Marley'in için 'o ülkenin bir çocuğu olmaktan daha fazlası... o bir ikon' ifadelerini kullanıyor.


Bob Marley'in Jamaika'nın başkenti Kingston'da bulunan evi müzeye çevrilmiş durumda. Her yıl 40 bine yakın ziyaretçinin geldiği söyleniyor.


Ünlü bir isim hayatını kaybettiğinde onunla bütünleşen hatıra ürünlerine piyasada çokça rastlanması ve fiyatlarının artması sıkça görülebilecek bir durum.


WhatsApp’ta Paylaş Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş

Homer olsaydın nasıl tepki verirdin0

0

0

0

0

0

0

0

BU KONULARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR


Yorum yapın


Sony açıkladı, venom'u o canlandıracak

Facebook'tan bağış yapmak

Sanal gerçeklik gözlüğünün yaşattığı komik anlar

Youtube'den önizleme yeniliği

Rektör olmuş ama asıl önemli olan çok güzel de bir insan olmuş

Nargile kalp ritmini bozuyor

Google'ın işinizi nasıl yapacağınızı gösteren giyilebilir teknoloji ürünü geri döndü

Dünyada en çok kullanılan programlama dilleri

Toshıba'nın 'çip bölümü' satışına baba bir teklif geldi, cevap bekleniyor

Keşke bu özellik chrome'da da olsaydı diyeceksiniz